Varem või hiljem jõuab iga jalgpalluri elus kätte hetk, kus ta saab kahjuks vigastada. Lisaks võib lastel tekkida ka kiirest kasvust ja liiga suurest treeningkoormusest tingitud probleeme: põlvevalud, seljavalud jne.
Kahjuks on levinud arusaam, et vigastus tähendab perearsti juures käimist ja tema soovituse “3 kuud puhkust” sõna-sõnalt järgimist.
FC Kose treenerid on puutunud jalgpallialaste vigastuste ja nende taastusraviga kokku igapäevaselt ning on sellel teemal kindlasti pädevad. Vajadusel saavad nad suunata lapse edasi arsti või oma ala tippspetsialistide juurde. Kõik see tähendab teie lapsele kvaliteetsemat ravi. Korrektne taastusravi vähendab oluliselt jalgpalli juurde tagasipöördumise aega ning mis veel tähtsam, aitab vältida korduvvigastuste tekkimist.
Kuidas vigastuse puhul käituda
RICE pritsiip
Trauma esmaabi algab peale koheselt peale trauma saamist võistlusväljakul või trennis ja jätkub kodus. Mida kiiremini jää (külm) viga saanud kohale peale saadakse, seda väiksem on trauma ulatus.
Rest – Puhkus, vigastatud kohale tuleb anda puhkust.
Ice – Jää (aeglustab vereringet, alandab paistetust, vähendab valu), mis tuleb vigastatud kohale asetada peale iga tunni aja tagant ~20 minutiks ja seda siis peale trauma saamist 24-48 tundi. Jääd ei tohi asetada otse paljale nahale (võib näiteks mässida käteräti sisse). Iga jalgpalluri kodus võiks sügavkülmas olla korduvkasutatav külmakott, selle puudumisel ajavad vajadusel asja ära ka sügavkülmas olevad muud produktid.
Compression – Kompression (vähendab paistetust), mis seisneb vigastatud koha elastiksidemega kinni sidumises. Poodides on saadaval isekleepuvad ja korduvkasutatavad elastiksidemed. Jällegi võiks see olla iga jalgpalluri koduse apteegi standardvarustustes. Aitab ka mängus saadud pisemate traumade korral, jääkott alla ja elastiksidemega tugevalt kinni.
Elevation – Kõrgemale tõstmine (vähendab paistetust ja alandab valu), kuna jalgpallis on sagedased jala vigastused, siis heaks vahendiks on öösel magamise ajaks padja jala alla seadmine